Hlavní stránka ] O stránku výše ] O květinách ] Jak pěstovat ] [ Jak aranžovat ] Odrůdy ] Polibek múzy ]

jak aranžovat

Aranžmá chryzantém z výstavy v roce 1999

Jako každé umění také aranžování květin překonalo v průběhu dějin změny v kompozici a stylu. Jinak se aranžovalo ve staré Mezopotámii – kolébce umění – i v dalších obdobích: antice, gotice, baroku až po současné umění. V každém obydlí byl i třeba malý džbánek z lučním kvítím či planými růžemi. A s jakou láskou jej hospodyně plnila pro potěšení svoje i celé rodiny.

V dnešní době máme na aranžování více času. Květina by měla být každodenním společníkem při stolování či odpočinku. Řezané květy si nezaslouží, aby byly ledabyle nacpány do nevzhledných váz či kompotových sklenic. Upravujeme je do váz nebo misek z keramiky, porcelánu, dřeva, barevných kovů, skla čirého, hutního či broušeného za pomocí aranžovacích pomůcek (florex, mechový bochánek, králičí pletivo, kovový ježek, kenzan apod.).

Stonky květin mají být 10 cm ponořené ve vodě, řezná rána co nejdelší a stonek bez listů. Listy, které jsou ve vodě, způsobují zahnívání a tím i předčasný úhyn rostliny. U chryzantém, které mají pevný a dřevnatý stonek, se koneček může rozklepat paličkou. Každý den se má vyměňovat voda, řezná rána obnovovat (zakracováním stonku) každý třetí den a máme-li možnost, dáváme květiny na noc odpočinout do chladné místnosti.

Chryzantéma - kytice ve vázePři aranžování květiny kombinujeme bez ohledu na velikost a strukturu květu. Aranžmá mohou být buď ze samých drobných odrůd, nebo z velkých odrůd, ale i smíšená z velkých i malých odrůd anebo dokonce doplněna i jinými květinami. Anebo aranžmá z jiných květin doplněna drobnou odrůdou chryzantém. Také doplníme aranžmá různou doplňkovou zelení jako jsou různé listy, trávy, větvičky a plody. Současný člověk, který touží mít doma co nejvíce přírody, si všímá nejen půvabu květů, ale i ladnosti skroucené větvičky, nebo krásné zeleně kapradiny. Zeleni musíme dát co nejvíce vyniknout a neschovávat ji mezi květy. Chryzantéma je jedna z mála květin, která má tak všestranné použití a hodí se do jakékoliv nádoby. Dnes jsou vyšlechtěné takové odrůdy, které jsou špičkovým materiálem do kytic k různým příležitostem. (Podívejte se tady do naší fotogalerie, můžete se inspirovat z aranžmá hlineckých výstav.)

Naaranžované květy by měly mít světlé a pěkné místo.

Poslední aktualizace stránky: 06.03.2006 23:24